Mardell Swivel Chair – 249240-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Modern wingback with a twist of barrel back design, this enveloping swivel chair comes with velvety upholstery in a deep brown hue. Deeply cushioned back and seating for maximum comfort, the chair is affixed to a 360-degree swivel base for relaxed lounging.
Product Details
| Weight (kg) | 39 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 87.08 lb |
| Volume (cu. ft.) | 29.31 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.83 m³ |
| Color | Nubuck Cigar |
| Material | Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 36.75″w x 38.00″d x 38.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 93.3 cm w x 96.5 cm d x 97.2 cm h |
Additional information
| Weight | 87.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 36.75 × 38.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Nubuck Cigar |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields