MARCH SWIVEL CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by an original found while shopping at a French flea market, this handsome swivel chair makes comfort especially elegant. Appropriate to share with that special someone, its picture frame border pleasantly emphasizes its gentle shape and outstanding profile. Its sophisticated waterfall tailoring makes in elegant from every angle. Spring-Down seat cushion standard. The March is also available as a stationary lounge chair.
Product Details
| Dimensions | W 33.5in D 36in H 35in |
|---|---|
| Wood Species | Not Applicable |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 109 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 7 yd |
| Weight | 109 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33.5 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Medium Mahogany / Mahogany |
| Collection |
Mariette Himes Gomez Upholstery Collection |
"*" indicates required fields