MANHATTAN LOUNGE CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
This new lounge chair has an interesting open arm detail, an exposed wood apron, and smart saber legs. A loose pillow Blend-Down back and Spring-Down seat cushion are standard. A companion ottoman PE257-50 is also available.
Product Details
| Dimensions | W 31in D 35.5in H 32.75in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 85 lb |
| Volume | 32.57 ft³ |
| COM | 7 yd |
| COL | 113 sq. ft |
Additional information
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 31 × 32.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
Pearson® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields