MALMAISON CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The handsome Malmaison Chair is the perfect pull-up, game or desk chair, with its shapely and supportive tub back and comfortable tight cushioned seat. The versatile frame rests on refined Marlborough legs and is offered with optional nailhead trim. Casters are available for an upcharge.
Product Details
| Dimensions | W 24.25in D 23.25in H 29.75in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 44 lb |
| Volume | 25.03 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 36 sq. ft |
Additional information
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 24.25 × 29.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields