MADELEINE CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Madeline Slipper Chair is a stylish companion to a diverse range of styles and periods. Suzanne often uses this type of chair covered in a decorative fabric to add a jewel-like accent to a room. Madeleine has tapered front posts with antique brass casters, a tight back, and a loose box-edge seat cushion. The Madeleine Slipper Chair is standard with a Luxury Down seat cushion and is weltless except around the base only. Optional nail head trim is available upon request.
Product Details
| Dimensions | W 23.5in D 30in H 33.5in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 51 lb |
| Volume | 18.65 ft³ |
| COM | 4.5 yd |
| COL | 72 sq. ft |
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 23.5 × 33.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields