Lynne Chair – 251627-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Rolled arms, turned legs and caster details call on traditional English inspiration. Sink-in cushions and soft, pleated details invite a lived-in feel. Upholstered in classic Italian leather finished with a specially designed formula that creates intentional cracking and distressing for a naturally aged look. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 26 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 57.32 lb |
| Volume (cu. ft.) | 19.14 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.542 m³ |
| Color | Raleigh Cigar, Weathered Sepia, Brushed Brass |
| Material | Top Grain Leather, Solid Parawood, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 33.00″w x 38.75″d x 31.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 83.8 cm w x 98.4 cm d x 80.0 cm h |
| Weight | 57.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.75 × 33 × 31.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
"*" indicates required fields