Lynne Chair – 251627-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
251627-001
Category: Chairs
Tags: Chairs, Four Hands, Laughlin Ochre, Weathered Sepia, Brushed Brass, Yellow
Description
Rolled arms, turned legs and caster details call on traditional English inspiration. Sink-in cushions and soft, pleated details invite a lived-in feel. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 26 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 57.32 lb |
| Volume (cu. ft.) | 19.14 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.542 m³ |
| Color | Laughlin Ochre, Weathered Sepia, Brushed Brass |
| Material | 97% Polyester, 3% Flax/Linen, Solid Parawood, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 33.00″w x 38.75″d x 31.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 83.8 cm w x 98.4 cm d x 80.0 cm h |
Additional information
| Weight | 57.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.75 × 33 × 31.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Yellow |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields