Luna M2M Banquette 60-72
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Luna Banquette Series features a cascading waterfall skirt, providing ample opportunity for custom trim and contrast welt detailing. The backrest creates the illusion of a semi-attached design while offering a distinct border ideal for contrast fabric or leather. A slender opening in the back allows the environment to filter through, enhancing the sense of space. The structured base ensures a refined outward swoop, adding to its architectural presence. This series includes: HC4607-51 M2M Banquette with a customizable width ranging from 28″ to 120″. HC4607-49 Corner Unit, designed to pair seamlessly with the M2M Banquette. Due to the styling of the Luna seat, omitting welt is not an option. The Luna banquette does not come with connectors due to the skirt.
Product Details
| Dimensions | W 72in D 27in H 35.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 161 lb |
| Volume | 89.92 ft³ |
| COM | 8 yd |
| Weight | 161 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 72 × 35.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
