LUDLOW CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Echoing design elements of a vintage chair from the Hickory Chair archives, the Ludlow Chair has graceful, sweeping serpentine arms and a softly diamond- tufted back resting on elegantly on tapered posts. Standard with a Luxury Spring-Down seat cushion. Dark Walnut finish as shown. Arm Height dimensions is for the highest point.
Product Details
| Dimensions | W 27in D 36.5in H 34in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 104 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 7.5 yd |
| COL | 122 sq. ft |
Additional information
| Weight | 104 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 27 × 34 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields