LUCA SWIVEL CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
An Italian 1940’s smoking chair inspired our new version that has a maple plinth base that discretely hides the custom Hickory Chair swivel device. Its graceful serpentine arms, tight back and tight seat create a comfortable sanctuary for you.
Product Details
| Dimensions | W 29.75in D 37.5in H 31.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 127 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 9 yd |
| COL | 144 sq. ft |
Additional information
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 29.75 × 31.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
Hable® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields