LOWELL LOUNGE CHAIR WITH CASTERS
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Balance and proportion make this club chair a handsome addition to any space in fabric or leather. The gentle sloping lines are offset with tailored piping insets and completed with Antique Brass ferrules with casters. Optional Satin Nickel ferrule with casters allow for personalization. With its custom made seat and back cushions it is luxuriously comfortable. A companion ottoman (1781-29) and sofa (1781-80) are available as well as a version without casters as Lowell Chair without casters 1782-24, Lowell Ottoman without casters 1782-29 and Lowell Sofa without casters 1782-80. NS-00 naill head trim standard. Spring-Down seat cushion standard in fabric. Leather-Luxe standard in leather. Seams standard in leather only. Optional Satin Nickel ferrules and ferrules with casters available.
Product Details
| Dimensions | W 31in D 42in H 37.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 93 lb |
| Volume | 48.61 ft³ |
| COM | 10 yd |
| COL | 158 sq. ft |
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 31 × 37.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Oxford / Brass |
| Collection |
James River Upholstery Collection |
"*" indicates required fields