LOUIS XV BERGERE
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Louis XV Bergere is true to the original designs of this simple chair. A deep, wide seat is matched with comfortably upholstered arms and back. The chair is framed by reeded exposed wood. A unique detail of the seat is the interesting support that runs the height of the chair’s back. Weathered Linen finish with Antique Rub Taupe stripe shown. Spring-Down seat cushion standard.
Product Details
| Dimensions | W 26in D 26in H 36.5in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 48 lb |
| Volume | 27.7 ft³ |
| COM | 4 yd |
| COL | 59 sq. ft |
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26 × 36.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Weathered Linen |
| Collection |
Midtown Upholstery Collection |
"*" indicates required fields