LORENS CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Lorens Chair features slender notched front arms that terminate in elegantly tapered posts. Lorens is weltless except for a single welt around the base of the frame. A companion ottoman and sofa are also available.
Product Details
| Dimensions | W 29in D 38in H 35.25in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 84 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 5.5 yd |
| COL | 90 sq. ft |
Additional information
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 29 × 35.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields