LOIRE CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Inspired by an antique chair from Suzanne Kasler’s home, this modern petite chair sits much bigger than it looks. With canted legs and a bordered back this chair is a piece of art.
Product Details
| Dimensions | W 24.25in D 28in H 27.75in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 67 lb |
| Volume | 23.38 ft³ |
| COM | 4 yd |
| COL | 59 sq. ft |
Additional information
| Weight | 67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 24.25 × 27.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Tawny |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields