LISETTE CHAISE
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Lisette Chaise has beautiful lines and has been scaled to create a true lounging experience. From the flared legs to the graduating roll back detail, nothing is left to chance.
Product Details
| Dimensions | W 32.25in D 58in H 32.25in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 127 lb |
| Volume | 86.07 ft³ |
| COM | 8 yd |
| COL | 126 sq. ft |
Additional information
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 58 × 32.25 × 32.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Pearson® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields