LINDSAY CHAIR WITH CASTERS
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Lindsay is appropriately scaled for use as a host or game table chair as well as a pull-up chair. Spring-Down cushion standard.
Product Details
| Dimensions | W 25.25in D 30.5in H 37.25in |
|---|---|
| Wood Species | Maple |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 60 lb |
| Volume | 32.57 ft³ |
| COM | 7 yd |
Additional information
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.5 × 25.25 × 37.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Green |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields