LIAM CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
PE6738-00
Category: Chairs
Tags: Blue, Chairs, Hickory Chair, Silver Leaf with Antique Rub Light Gold Striping finish
Description
The silhouette of the PE6738-00 Liam Chair by Kim Scodro resembles the Queen Anne style shell motif. The Liam is a stunning and playful piece available two ways; with a window-paned leg or as a skirted swivel chair as PE6739-00.
Product Details
| Dimensions | W 32in D 36in H 33.25in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 97 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 8 yd |
| COL | 126 sq. ft |
Additional information
| Weight | 97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 32 × 33.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Silver Leaf with Antique Rub Light Gold Striping finish |
| Collection |
Kim Scodro Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields