LEIGH CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Leigh Chair with Arms is a very comfortable lounge chair. It is standard with a Luxury Spring-Down seat cushion and a Blend-Down back. It complements the armless sectional series by Suzanne Kasler.
Product Details
| Dimensions | W 28in D 36.5in H 35in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 84 lb |
| Volume | 48.61 ft³ |
| COM | 10 yd |
| COL | 162 sq. ft |
Additional information
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 28 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields