LAURENT BANQUETTE M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the French Moderne chairs of the 1930s, the Laurent series has an elegantly contoured back, a reeded apron, and finely tapered legs terminating in French Brass ferrules. Blind Biscuit Tufted with brass ferrules standard on the banquettes. Available in Made to Measure® (M2M®) in increments of 7” from 32” to 116”. Shown as 60” Banquette. Also available in our standard size of 60” as item HC1310-60. A companion dining chair, bar and counter stool complete the series.
Product Details
| Wood Species | Ash Solids |
|---|---|
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 116 lb |
| Volume | 86.07 ft³ |
| COM | 6.5 yd |
| COL | 99 sq. ft |
| Dimensions | W 116in D 28.5in H 35.5in |
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.5 × 116 × 35.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Tawny |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields