Laurent Banquette M2M 84 Or 91W
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Inspired by the French Moderne chairs of the 1930s, the Laurent series has an elegantly contoured back, a reeded apron, and finely tapered legs terminating in French Brass ferrules. Blind Biscuit Tufted with brass ferrules standard on the banquettes.
Product Details
| Wood Species | Ash Solids |
|---|---|
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 132 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 10 yd |
| COL | 158 sq. ft |
| Dimensions | W 91in D 28.5in H 35.5in |
Additional information
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.5 × 91 × 35.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Toffee |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
