LADY SWIVEL CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A beautifully channeled swivel chair, the Lady is a fresh take on an American classic, offering comfort and elegance. A truly dynamic piece, the Lady makes any space multi-functional and flexible. Choose from our wide range of stain and paint options for the round base.
Product Details
| Dimensions | W 32in D 36in H 30.75in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 104 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 5.5 yd |
| COL | 90 sq. ft |
Additional information
| Weight | 104 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 32 × 30.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Kohl |
| Collection |
Hable® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields