KNOX LOUNGE CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A distinctive profile with a modern aesthetic, the Knox is reminiscent of vintage French Smoking Chairs. Available as a comfortable lounge chair and also as a swivel chair HC128-27 along with companion ottoman as HC128-29.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | W 34in D 37in H 33.25in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 94 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 6.5 yd |
| COL | 99 sq. ft |
Additional information
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 34 × 33.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields