KIT SLIPPER CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This classic Chippendale Slipper Chair was interpreted from archives shared by the NY School of Interior Design. The beautiful exposed wood frame is made from hand-carved mahogany to replicate bamboo. As the trade routes opened up to England from the Orient, a passion ignited for the Asian culture. The Kit Chair exemplifies this passion. An optional Patina Metal Leaf finish is shown. A Spring-Down seat cushion standard.
Product Details
| Dimensions | W 23.25in D 27.5in H 36.25in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 41 lb |
| Volume | 24.75 ft³ |
| COM | 3.5 yd |
| COL | 50 sq. ft |
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 23.25 × 36.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Patina |
| Collection |
James River Upholstery Collection |
"*" indicates required fields