KENT TUFTED CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Kent Chair is a generously scaled Chesterfield-style chair with authentically biscuit-tufted arms and inside back. This luxurious and inviting form was inspired by a Hickory Chair sofa that was introduced into the upholstery assortment several decades ago. The companion sofa is standard at 89 inches wide. Kent is also available in Made To Measure in increments of 47”, 61”, 75”, 89”, 103”, and 117” in order to retain the proper tufting pattern. Kent has a sleek, low profile with wide flat arms and back and nail head trim all over all resting on wafer feet . Standard with Luxury Spring-Down seat cushions, NS-08 nail head trim and Dark Walnut finish as shown. A companion sofa, ottoman and Made To Measure ottoman are also available.
Product Details
| Dimensions | W 42in D 39in H 31.5in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tufted |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 94 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 12.5 yd |
| COL | 198 sq. ft |
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 42 × 31.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
"*" indicates required fields