Kent Chair – 247095-005
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
247095-005
Category: Chairs
Tags: Chairs, Four Hands, Green, Malmo Olive, Terra Brown Ash, Brushed Brass
Description
Beauty in simplicity. Fully upholstered in a recycled chenille textile that echoes the rich dimension of velvet, a hint of sophistication comes through in a slightly inflated silhouette, finished with brass casters on the front legs. S-spring suspension paired with bench style seating offers an inviting sit. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands.
Product Details
| Weight (kg) | 27 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 59.52 lb |
| Volume (cu. ft.) | 16.1 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.456 m³ |
| Color | Malmo Olive, Terra Brown Ash, Brushed Brass |
| Material | 50% Recycled Polyester, 50% Polyester, Solid Ash, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 34.00″w x 37.50″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 86.4 cm w x 95.2 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 59.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 34 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Collection |
Kent |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields