KENT ARMLESS CHAISE
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Kent Tufted Armless Chaise is part of the extensive Kent series of custom hand-tufted upholstery. The Kent Sofa series is a generously scaled Chesterfield-style sofa with authentically biscuit-tufted arms and inside back. Kent has a sleek, low profile with wide flat arms and back and nail head trim all over all resting on wafer feet. Kent is also available in Made To Measure in specific increments in order to retain the proper tufting pattern. Two 24-inch 100% goose feather throw pillows standard on sofa and love seat versions in fabric. NS-08 nail head trim standard. Luxury Spring-Down seat cushions standard. A companion chair, chaises, armless Made To Measure sofas and Made To Measure ottomans are also available. Welt and NS-08 nail trim standard. Shown nailed as sectional item. When specified on order as a “stand alone” chaise, the nail head trim will extend along the base and continue on the back. Connectors standard when ordered as sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | W 35in D 67in H 31.5in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tufted |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 192 lb |
| Volume | 86.07 ft³ |
| COM | 9.5 yd |
| COL | 153 sq. ft |
| Weight | 192 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67 × 35 × 31.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
| Features |
"*" indicates required fields