Kennedy Chair – 100970-007
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
100970-007
Category: Chairs
Tags: Brown, Chairs, Crypton Nomad Taupe, Gunmetal, Toasted Ash Solid, Fabric, Four Hands
Description
Comfort and class in one chic silhouette. Sloped wooden arms and forged legs frame cushy feather-blend seating, striking great tonal balance between warm and cool. Free of PFAS, soft and easy to clean, Crypton® performance fabric is specially engineered for protection against stains, moisture and odor.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 20 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 44.09 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.25 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.63 m³ |
| Color | Crypton Nomad Taupe, Gunmetal, Toasted Ash Solid |
| Material | 92% Polyester, 8% Flax/Linen, Iron, Solid Ash |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.50″w x 36.00″d x 33.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 72.4 cm w x 91.4 cm d x 83.8 cm h |
Additional information
| Weight | 44.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 28.5 × 33 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Crypton Nomad Taupe ,Gunmetal ,Toasted Ash Solid |
| Style |
Industrial |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields