Kennedy Chair – 100970-006
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
100970-006
Category: Chairs
Tags: Brown, Chairs, Four Hands, Leather, Palermo Cognac, Gunmetal, Toasted Ash Solid
Description
Comfort and class in one chic silhouette. Sloped wooden arms and forged, gunmetal-finished legs frame cushy feather-blend seating covered in top-grain leather, striking great tonal balance between warm and cool.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 20 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 44.09 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.25 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.63 m³ |
| Color | Palermo Cognac, Gunmetal, Toasted Ash Solid |
| Material | Top Grain Leather, Iron, Solid Ash |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.50″w x 36.00″d x 33.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 72.4 cm w x 91.4 cm d x 83.8 cm h |
Additional information
| Weight | 44.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 28.5 × 33 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Gunmetal ,Palermo Cognac ,Toasted Ash Solid |
| Style |
Industrial |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields