Kennedy Chair – 100970-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
100970-004
Category: Chairs
Tags: Chairs, Four Hands, Gabardine Grey, Gunmetal, Distressed Natural, Gray
Description
Comfort and class in one chic silhouette. Sloped wooden arms and forged, gunmetal-finished legs frame cushy feather-blend seating covered in a textural grey twill, striking great tonal balance between warm and cool.
Product Details
| Weight (kg) | 20 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 44.09 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.25 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.63 m³ |
| Color | Gabardine Grey, Gunmetal, Distressed Natural |
| Material | 73% Polyester, 27% Acrylic, Iron, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.50″w x 36.00″d x 33.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 72.4 cm w x 91.4 cm d x 83.8 cm h |
Additional information
| Weight | 44.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 28.5 × 33 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Distressed Natural ,Gabardine Grey ,Gunmetal |
| Style |
Industrial |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields