Kennedy Chair – 100970-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
100970-003
Category: Chairs
Tags: Black, Chairs, Four Hands, Leather, Sonoma Black, Gunmetal, Toasted Ash Solid
Description
Comfort and class in one chic silhouette. Sloped wooden arms and forged, gunmetal-finished legs frame our Four Hands exclusive top-grain leather with slight distressing for a subtle worn-in look and feel.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 20 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 44.09 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.25 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.63 m³ |
| Color | Sonoma Black, Gunmetal, Toasted Ash Solid |
| Material | Top Grain Leather, Iron, Solid Ash |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.50″w x 36.00″d x 33.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 72.4 cm w x 91.4 cm d x 83.8 cm h |
Additional information
| Weight | 44.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 28.5 × 33 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Gunmetal ,Sonoma Black ,Toasted Ash Solid |
| Style |
Industrial |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields