Kennedy Chair – 100970-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
100970-002
Category: Chairs
Tags: Chairs, Cream, Fabric, Four Hands, Kerbey Ivory, Gunmetal, Toasted Ash Solid
Description
Comfort and class in one chic silhouette. Sloped wooden arms and forged legs frame cushy feather-blend seating covered in a textural ivory, striking great tonal balance between warm and cool. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 20 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 44.09 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.25 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.63 m³ |
| Color | Kerbey Ivory, Gunmetal, Toasted Ash Solid |
| Material | 96% Polyester, 4% Acrylic, Iron, Solid Ash |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.50″w x 36.00″d x 33.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 72.4 cm w x 91.4 cm d x 83.8 cm h |
Additional information
| Weight | 44.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 28.5 × 33 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Gunmetal ,Kerbey Ivory ,Toasted Ash Solid |
| Style |
Industrial |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields