Kenley Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Kenley Tufted Chair is a graceful petite rendition of the timeless wing chair. Its gently curving back sweeps around the shoulders, with wings that extend just enough to embrace. The deep tufting, finished with hand-pulled buttons, lends an air of refinement, while delicately fluted legs complete the chair with a touch of elegance from every angle.
Product Details
| Dimensions | W 28in D 32in H 35in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tufted |
| SeatType | Tufted |
| Weight | 91 lb |
| Volume | 33 ft³ |
| COM | 5 yd |
| COL | 77 sq. ft |
Additional information
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 28 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Collection |
Kim Scodro Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
