Kadon Swivel Chair – 231717-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Simply classic. A high wing back pairs with softly rolled arms for a curvy look and supportive sit. Camel-colored shearling-upholstered seating tops a 360-degree swivel.
Product Details
| Weight (kg) | 35 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 77.6 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.92 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.649 m³ |
| Color | Sheepskin Camel |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions (Imperial, inch) | 35.50″w x 39.00″d x 32.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 90.2 cm w x 99.1 cm d x 83.2 cm h |
Additional information
| Weight | 77.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 35.5 × 32.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Sheepskin Camel |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields