KACEY SWIVEL CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Great on its own or as a pair, the Kacey Swivel Chair combines the distinctive form of a classic wing chair with the comfort and ease of a sexy swivel chair. The Kacey Swivel Chairs boasts an elegant, curved back with button detailing and has a distinctive reededborder that disguises its swivel base. “It’s a chair that really hugs you,” David says. Spring-Down seat cushion is standard.
Product Details
| Dimensions | W 31.5in D 37in H 39.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 102 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 9.5 yd |
| COL | 153 sq. ft |
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 31.5 × 39.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields