JUPITER SWIVEL CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Jupiter Chair was inspired by a distinctive 1940’s French Deco lounge chair. David’s modern interpretation is accentuated by the softened lines and the elegant concave shape of the arm’s interior. “I named this chair Jupiter because it’s out of this world in comfort and style,” David says. Indeed, a soft, fully upholstered body and luxurious construction make it a sublime place to sit. Optional contrast piping is a natural to accentuate its sculptural form. The Jupiter has a plinth-style base made from American Ash that hides its swivel mechanism. Spring-Down seat cushion is standard. To price a contrast back rail border, reference the Combination Application Table in the price list.
Product Details
| Dimensions | W 33in D 36in H 33in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 101 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 10.5 yd |
| COL | 171 sq. ft |
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 33 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Green |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields