Julius Swivel Chair – 239124-015
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
With a supple pile that’s soft to the touch, taupe shearling upholstery pairs with an S-spring seat and enveloped frame for an inviting look and feel on this 360-degree swivel chair.
Product Details
| Weight (kg) | 29 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 63.93 lb |
| Volume (cu. ft.) | 23.38 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.662 m³ |
| Color | Beige Shearling, Sienna Brown |
| Material | Shearling, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 35.00″w x 36.00″d x 29.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 88.9 cm w x 91.4 cm d x 74.9 cm h |
Additional information
| Weight | 63.93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 35 × 29.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Beige Shearling ,Sienna Brown |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields