Jules Chaise Lounge
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The iconic Jules series is defined by its incredible comfort and elegant shape. The Jules Program has been reimagined with a configurable chair, ottoman, sofa, and sectional program with a selection of distinctive arms and bases. The arms and bases provide the ability to customize the Jules from traditional to modern and formal to casual. The arm lengths coordinate with the overall depth; the 40″ Arm length is 76″ overall depth and the 43″ arm length is 79″ overall depth. The seat cushion is only available as a T-cushion. The Jules Chaise features 6 arm options, 3 back cushion border options, and 5 base options.
Product Details
| Dimensions | W 33in D 76in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Goose Feather |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 209 lb |
| Volume | 137.87 ft³ |
| COM | 15 yd |
| COL | 239 sq. ft |
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 76 × 33 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields