JOSEPHINE WING CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Josephine high back wing chair is a classic look that is transitional and modern and can be used in every interior. Its elegant form can be detailed or more classic. “I love the height that it brings to a space – comfortable yet a special architectural element.”
Product Details
| Dimensions | W 33in D 34in H 44.75in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 74 lb |
| Volume | 56.61 ft³ |
| COM | 6.5 yd |
| COL | 99 sq. ft |
Additional information
| Weight | 74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 33 × 44.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Yellow |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields