JOSEANNE SWIVEL CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Joseanne Swivel Chair is a luxurious adaptation of the 9708-24 Joseanne Lounge Chair. Both versions were adapted from an antique smoking chair found in France. The compactly scaled Joseanne provides the comfort of a much larger chair. A luxurious Spring-Down seat cushion standard when ordered in fabric. A Leatherluxe seat cushion is standard when ordered in leather.
Product Details
| Dimensions | W 30.25in D 32.75in H 30.25in |
|---|---|
| Wood Species | Not Applicable |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 80 lb |
| Volume | 32.57 ft³ |
| COM | 7 yd |
| COL | 108 sq. ft |
Additional information
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.75 × 30.25 × 30.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Sable |
| Collection |
Atelier Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields