JIM WING CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
While the form was taken from a vintage wing chair, our modern version was made with a deep pitch to allow a lounge effect instead of an upright reading chair. With its soft sexy curves, this feminine silhouette mixes beautifully with the architectural forms of the Everett Collection.
Product Details
| Dimensions | W 30.25in D 37.5in H 40in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 83 lb |
| Volume | 56.61 ft³ |
| COM | 8 yd |
| COL | 126 sq. ft |
Additional information
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 30.25 × 40 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
EVERETT™ Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields