Jayda Chair – 108497-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
108497-003
Category: Chairs
Tags: Chairs, Four Hands, Surrey Ochre, Gunmetal, Ebony Cane, Yellow
Description
On-trend and expertly tailored, a texture-driven chair is upholstered in an olive flax/linen blend and wrapped with natural rattan, with linear iron legs finished in a complementary gunmetal.
Product Details
| Weight (kg) | 40 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 88.18 lb |
| Volume (cu. ft.) | 30.94 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.876 m³ |
| Color | Surrey Ochre, Gunmetal, Ebony Cane |
| Material | 76.8% Cotton, 23.2% Polyester, Iron, Rattan |
| Dimensions (Imperial, inch) | 37.00″w x 39.00″d x 34.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 94.0 cm w x 99.1 cm d x 86.4 cm h |
Additional information
| Weight | 88.18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 37 × 34 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Yellow |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields