Jayda Chair – 108497-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
108497-002
Category: Chairs
Tags: Broadway Olive, Gunmetal, Natural Cane, Chairs, Four Hands, Green
Description
On-trend and expertly tailored, a texture-driven chair is upholstered in an olive flax/linen blend and wrapped with natural rattan, with linear iron legs finished in a complementary gunmetal.
Product Details
| Color | Broadway Olive, Gunmetal, Natural Cane |
|---|---|
| Dimensions (Imperial, inch) | 37.00″w x 39.00″d x 34.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 94.0 cm w x 99.1 cm d x 86.4 cm h |
| Weight (kg) | 43 kg |
| Weight (lb) | 95.68 lb |
| Volume (cu. ft.) | 30.83 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.873 m³ |
| Material | 100% Flax/Linen, Iron, Cane |
Additional information
| Weight | 95.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 37 × 34 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields