Jacques Skirted Swivel Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Introducing a timeless French Modern-inspired series of upholstery from Suzanne Kasler. The Jacques Sofa and Lounge Chair are based on a piece from Suzanne’s personal collection. The Jacques series have understated tapered legs made from American Ash that are available in any finish. This chic, handsome silhouette has wide arms and deep seats making for comfortable, accommodating upholstery. The Jacques series is standard without welt trim. The Jacques is available as a lounge chair with legs as well as skirted with a swivel base.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | W 35in D 43.25in H 35.5in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 133 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 10.5 yd |
| Weight | 133 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.25 × 35 × 35.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
| Features |
"*" indicates required fields