HARRISON SWIVEL CHAIR – DRESSMAKER SKIRT
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The PE6722-01 Harrison Swivel Chair by Kim Scodro has become an anchor of the Pearson collection. The Harrison is a traditionally shaped lounge chair with clean lines. The tailored waterfall skirt adds a bit of formality, yet it is approachably comfortable. Available with a companion PE6722-50 Harrison ottoman, stationary chair and a sofa in two accommodating sizes.
Product Details
| Dimensions | W 30in D 39.5in H 37.25in |
|---|---|
| Wood Species | Not Applicable |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 115 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 10.5 yd |
Additional information
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 30 × 37.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Purple |
| Collection |
Kim Scodro Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields