HANSEL CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The distinctive arms and exposed wood of an original antique inspired the new Hansel chair. The sculptural arm creates a sinuous line from the back post through the arm terminating at the floor capped by a Platinum ferrule that was custom made for the Hansel. Exacting pitch and tailoring were achieved by the craftsmen in Hickory to achieve luxurious comfort. Tight seat and back standard. Platinum ferrules standard on front legs.
Product Details
| Dimensions | W 26.75in D 38.75in H 36.25in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 81 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 4.5 yd |
| COL | 68 sq. ft |
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.75 × 26.75 × 36.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Black |
| Collection |
Hable® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields