Hanover Swivel Chair – CKEN-269-622
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A perfectly curved statement on a swivel. Velvety rust-colored upholstery is pristinely tailored, with dramatic blind tufting and high, shapely arms.
Product Details
| Weight (kg) | 29 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 63.49 lb |
| Volume (cu. ft.) | 19.18 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.543 m³ |
| Color | Sapphire Rust |
| Material | 95% Polyester, 5% Cotton |
| Dimensions (Imperial, inch) | 33.00″w x 32.00″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 83.8 cm w x 81.3 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 74.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 33 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Orange |
| Detail Color |
Sapphire Rust |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields