Hanover Swivel Chair – 106090-014
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A perfectly curved statement on a 360 swivel. Velvety olive upholstery is pristinely tailored, with dramatic blind tufting and high, shapely arms. Fabric features subtle highs and lows that change in appearance depending on the direction of the fabric’s nap.
Product Details
| Weight (kg) | 34 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 74.96 lb |
| Volume (cu. ft.) | 19.21 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.544 m³ |
| Color | Surrey Olive |
| Material | 76.8% Cotton, 23.2% Polyester |
| Dimensions (Imperial, inch) | 33.00″w x 32.00″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 83.8 cm w x 81.3 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 74.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 33 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Surrey Olive |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields