Hanover Swivel Chair – 106090-011
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A perfectly curved statement on a 360 swivel. Soft heirloom top-grain leather is pristinely tailored, with dramatic blind tufting and high, shapely arms. Sourced from one of the oldest family-owned tanneries in Italy’s Bassano del Grappa, our heirloom leather covering is salvaged and processed from upcycled hides featuring an abundance of natural markings, scars and color variations. The result? Beautifully supple, buttery soft hides with an unmatched depth of color and richness, and an authentic lived-in look.
Product Details
| Weight (kg) | 34 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 74.96 lb |
| Volume (cu. ft.) | 19.21 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.544 m³ |
| Color | Heirloom Sienna |
| Material | Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 33.00″w x 32.00″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 83.8 cm w x 81.3 cm d x 76.2 cm h |
| Weight | 74.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 33 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Heirloom Sienna |
| Style |
Contemporary |
"*" indicates required fields