HADDON LOUNGE CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A fresh interpretation of a French Moderne antique in Suzanne Kasler’s own collection. The sleek mahogany hand- carved frame with its curved, tapered legs has crisp tailoring and is fitted with a Luxury Spring-Down seat cushion.
Product Details
| Dimensions | W 25.5in D 36.5in H 34.25in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 64 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 6.5 yd |
| COL | 99 sq. ft |
Additional information
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 25.5 × 34.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Light Walnut / Walnut |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields