GUTHERY M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Two 20-inch 100% goose feather throw pillows standard. Plush Down Seat Cushion/Blend Down Back Cushion Standard Configuration – (37″-59″) 1 over 1, (60″-72″) 2 over 2, (73-120) 3 over 3. The Guthery series includes sofas, chair, glider swivel, swivel and ottoman. It is also available M2M® Made To Measure from 28 to 120 inches in length. A companion Guthery Ottoman is available in widths from 18 to 60 inches. Shown is the 85-inch M2M® Made To Measure size.
Product Details
| Wood Species | Hardwood Mixed |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Plush-Down |
| Weight | 180 lb |
| Volume | 76.6 ft³ |
| COM | 21 yd |
| Dimensions | W 120in D 35in H 37in |
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 120 × 37 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields